Twitter Facebook Watch Raidio Mhacha Menu

Menu ×

28 May 2020

Words, phrases and grammar from the story of The Navan Fort Dragon

Gluais

finscéal – fable, legend
domhain – deep
cosain – protect
taisce – treasure
saibhir – rich
pálás – palace
féasta – feast
scéalaíocht – storytelling
seodra – jewellery
goid – steal
galánta – beautiful, stylish                            (in some dialects galánta may mean posh)
socraigh – settle, calm
impire – empire
cairt – cart
draíocht – magic
muinéal – neck
sábháilte – safe
imeall – edge
cuartaigh – look for
tábhachtach – important
píobaire – piper
geall – to promise
seinn – to play (music)
cúramach – careful

Frasaí

fadó – A long time ago                                   (Fadó, fadó in Éirinn is the Irish version of Once upon a time)
fadhb a réiteach – to solve a problem
riamh – ever, never
chuir sé fios ar – to summon
thig liom – I can                                                (Thig liom, Thiocfadh liom)
thug mé cuairt – I visited
níor chuala mé iomrá – I never heard tell of
chuaigh sé díreach – he went straight to, immediately
ar shiúl – gone, away
arsa – said, says
rinne sé dearmad de – he forgot about   (dean + dearmad + de/ar
tháinig scéal – The news came
bhí píobaire de dhíth air – he needed a piper                      (Tá …. de dhíth orm/ort/air/etc.)
ní raibh gar ann – It was no use
tá an seodra ann ar fad – The jewellery is there still
gan cur isteach – without annoying

 

Gramadach

darbh ainm
dar = de + ar (indirect relative clause form of copula)
darbh is past tense before vowel

bhíodh/ina mbíodh
Past habitual tense of bí 3rd singular (in this case non-personal and not autonomous as feasts used to be at him or he had feasts and there used to be music)

bhí eagla air/bhí fearg air/bhí iontas ar/bhí díoma ar/ bhí brón ar –
bhí + emotion/state of mind + ar

tír na ndragan agus na n-impirí
genitive pulral

gur cheart don rí
dependant form of copula in past tense
Present Is ceart don rí but Dúirt Síog gur ceart don rí
Past Ba cheart don rí bur Dúirt Síog gur cheart don rí

ligeadh an dragan amach/cuartaíodh
Past tense autonomous
One syllable ending, add eadh
Two syllable endings in igh, take off igh and add íodh

ní bhfuarthas
Past tense autonomous of faigh, which is irregular

tugtar
Present autonomous of tabhair, which is irregular